• PKW podała oficjalne wyniki wyborów

  PKW podała oficjalne wyniki wyborów

  Jest sukces – tak frekwencję w wyborach parlamentarnych podsumował przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz. W wyborach wzięło udział 18 mln 678 tys. 457 Polek i Polaków, czyli 61,74 proc. uprawnionych do głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza podała liczbę mandatów zdobytych przez komitety wyborcze. PiS zdobyło 235 mandatów; KO - 134 ; KW SLD - 49 ; PSL - 30 ; Konfederacja - 11, Mniejszość Niemiecka - 1 mandat.

 • Opozycja będzie miała większość mandatów w Senacie

  Opozycja będzie miała większość mandatów w Senacie

  Opozycja będzie miała większość mandatów w Senacie. Sytuację skomentował senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. - W Parlamencie zmienia się sytuacja. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że kończy się czas dość spokojnego rządzenia, bezpiecznej większości w Sejmie i Senacie – stwierdził. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.
 • Nauczyciele o tydzień odroczyli rozpoczęcie strajku włoskiego

  Nauczyciele o tydzień odroczyli rozpoczęcie strajku włoskiego

  Nauczyciele mieli rozpocząć strajk włoski w szkołach - ale przesunęli to o tydzień, bo pojawiły się wątpliwości i pytania nauczycieli i dyrektorów. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego startuje z akcją informacyjną. Chce wyjaśniać, jak nauczyciele mogą protestować, żeby nie narazić się na szykany czy kary dyscyplinarne. Sam strajk ma się rozpocząć za tydzień. Wczoraj we Wrocławiu wspólnie protestowali nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. - Czujemy się oszukani, bo nie mieliśmy odczuć skutków tej reformy, a odczuwamy. Jesteśmy w to wplątani – powiedziała jedna z protestujących.
 • Sąd Najwyższy uchylił wyrok ws. Arkadiusza Kraski

  Sąd Najwyższy uchylił wyrok ws. Arkadiusza Kraski

  Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący wobec Arkadiusza Kraski. W 2001 roku sąd skazał Kraskę na dożywocie za zabójstwo dwóch mężczyzn. Sprawa trafi do Sądu Okręgowego do ponownego rozpatrzenia. Sąd Najwyższy wskazał, że w sprawie pojawiły się nowe fakty i kluczowe dowody. - Wyrok został uchylony i dla mnie to jest najważniejsza rzecz, że nie mam na sobie tego ciężaru, że nie jestem mordercą mojego przyjaciela i reszta mnie nie interesuje w najmniejszym stopniu, naprawdę... Czekałem na to 20 lat i 8 dni i doczekałem się – oświadczył Arkadiusz Kraska.

 • J. Błaszczykowski nagrodzony za wspieranie zdolnych dzieci

  J. Błaszczykowski nagrodzony za wspieranie zdolnych dzieci

  Jakub Błaszczykowski, reprezentant Polski w piłce nożnej i założyciel fundacji Ludzki Gest, został laureatem tytułu Przyjaciel Szkoły 2019. To nagroda za działalność charytatywną i wspieranie zdolnych dzieci. Została wręczona piłkarzowi podczas gali konkursu "Nauczyciel Roku 2019". - W imieniu swoim, w imieniu wszystkich dzieci, dziękuję bardzo wszystkim nauczycielom za to, że wychowują, że mają dużo empatii i zrozumienia. Dziękuję wam bardzo i gratuluję – oświadczył Jakub Błaszczykowski.