• Film Solid Gold wycofany z festiwalu w Gdyni

  Film Solid Gold wycofany z festiwalu w Gdyni

  Zaskakująca decyzja podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Producent filmu Solid Gold w reżyserii Jacka Bromskiego wycofał go z konkursu głównego tuż przed pokazem. Jak dodaje reżyser - decyzja jest dla niego niezrozumiała i - jak twierdzi - ma związek z nadchodzącymi wyborami, bo nie pozwolił, tu cytat na "przemontowanie i propagandowe wykorzystanie filmu". - Otrzymaliśmy informację, że Solid Gold nie przeszedł kolejnej kolaudacji. Tymczasem zgodnie z umową producentem firmą Akson Studio koproducentem TVP warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu jest pozytywnie zakończona kolaudacja – poinformował Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu filmowego w Gdyni.

 • W Gnieźnie odkryli siedzibę pierwszych polskich władców

  W Gnieźnie odkryli siedzibę pierwszych polskich władców

  W Gnieźnie w województwie wielkopolskim odkryto fragmenty przedromańskiej architektury, które mogą być pozostałością po rezydencji pierwszych polskich władców. Badacze przyznają, że takie znalezisko to rzadkość. Wkrótce zostanie zabezpieczone i zasypane ziemią, a naukowcy przystąpią do opisywania swojego odkrycia. Fragment jednej z najwcześniejszych budowli kamiennych w kraju odkryto na Górze Lecha w Gnieźnie podczas wykopalisk w ramach "Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019". Niewykluczone, że znalezisko datowane na przełom X i XI wieku to część siedziby pierwszych polskich władców.

 • Pożar szkoły podstawowej w Zachodniopomorskiem. Wewnątrz było 75 osób

  Pożar szkoły podstawowej w Zachodniopomorskiem. Wewnątrz było 75 osób

  Pożar szkoły podstawowej w Świerznie w województwie zachodniopomorskim. W szkole było 75 osób, wszyscy jednak bezpiecznie opuścili budynek jeszcze przed przyjazdem strażaków. Na miejscu pracowało 13 zastępów straży pożarnej. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. - Gdy pierwszy zastęp strażaków przyjechał, ogień był już rozwinięty, był na dachu. Na szczęście, gdy przybyliśmy, wszystkie osoby zostały już ewakuowane przez dyrekcję szkoły i tym osobom nic się nie stało. Mamy tutaj zniszczenia na około 1/5 dachu. Uległy też zalaniu pewne pomieszczenia - Michał Wiaderski ze straży pożarnej w Kamieniu Pomorskim.

 • Protest lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia

  Protest lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia

  Kilkunastu lekarzy rezydentów protestowało w czwartek przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia w Warszawie. Lekarze leżeli przed gmachem budynku w czarnych workach na zwłoki. Obok każdego worka stała tabliczka z rzekomą przyczyną zgonu. Lekarze rezydenci - poprzez ten protest - chcieli zwrócić uwagę na problemy polskiej służby zdrowia. - Jest to próba zwrócenia uwagi opinii publicznej na skandalicznie niskie finansowanie ochrony zdrowia, jej problemy organizacyjne i kadrowe – wyjaśnił Jan Czarnecki, Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
 • Odsłonięto popiersie Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie

  Odsłonięto popiersie Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odsłonił popiersie Tadeusza Mazowieckiego. W uroczystości wzięli udział były prezydent Bronisław Komorowski, kandydatka na premiera z PO Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i syn upamiętnionego, Wojciech Mazowiecki. – Rzadko stoimy w obliczu takiej szansy, żeby upamiętniać bitwy zwycięskie i to takie, w których nie padł ani jeden wystrzał. Ani jeden człowiek nie zginął. Taką bitwą dowodził pierwszy niekomunistyczny premier Polski Tadeusz Mazowiecki – powiedział Komorowski. – Wśród wielu cytatów z ojca, które tutaj padły, jest jeszcze jeden, że „polityk musi mieć minimalną zdolność do dialogu i kompromisu”. Tego nam dzisiaj bardzo potrzeba – podkreślił Wojciech Mazowiecki.