• Kapsuła czasu odnaleziona w Moście Tczewskim

  Kapsuła czasu odnaleziona w Moście Tczewskim

  Ma blisko 168 lat i właśnie tyle czasu spędziła zamurowana w moście. W Tczewie na Pomorzu znaleziono kapsułę czasu. Wmurowano ją w trakcie budowy Mostu Tczewskiego w lipcu 1851 roku. Historycy o tym wiedzieli, ale do wczoraj nie było wiadomo, czy historyczna paczka przetrwała wysadzenie mostu w trakcie II wojny światowej. Teraz trafił na nią przez przypadek jeden z członków ekipy remontującej most. Nie wiadomo jeszcze, co jest w środku.Kapsuła zostanie otwarta pod okiem archeologów, którzy zadbają, by podczas jej otwarcia nie ucierpiały schowane wewnątrz artefakty. W miejsce po dawnym kamieniu węgielnym wmurowana zostanie kolejna kapsuła.

 • J. Kaczyński zaproponował partiom podpisanie deklaracji ws. euro

  J. Kaczyński zaproponował partiom podpisanie deklaracji ws. euro

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że wysłał do szefów formacji parlamentarnych projekt deklaracji, że w Polsce nie zostanie wprowadzona waluta euro. - Mam nadzieję, że ta deklaracja pokaże dojrzałość polskiej klasy politycznej, bo w tym przypadku chodzi o oczywisty interes naszego kraj i jego obywateli. Ten interes jest tutaj całkowicie spójny z tego względu, że złotówka chroni nas przed wstrząsami, zapewnia szybszy rozwój. Wiadomo, sfera euro to jest dzisiaj sfera stagnacji – mówił prezes Kaczyński.
 • RPO apeluje o zmiany w ośrodku w Gostyninie

  RPO apeluje o zmiany w ośrodku w Gostyninie

  Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Celem jego wizyty było zapoznanie się z codziennym funkcjonowaniem placówki. Jak stwierdził, dalsze funkcjonowanie ośrodka wymaga nowych regulacji prawnych. Jako jedną z głównych wad ośrodka RPO wskazał jego funkcjonowanie na bazie wewnętrznego regulaminu, a nie ogólnych regulacji prawnych.- Skoro w Polsce funkcjonowanie takich miejsc, jak zakłady karne, areszty śledcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, szpitale psychiatryczne jest regulowane na poziomie rozporządzeń, na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego, więc ośrodek w Gostyninie nie powinien być wyjątkiem – powiedział Bodnar.

 • Rząd przyjął projekt rozszerzenia 500+ na pierwsze dziecko

  Rząd przyjął projekt rozszerzenia 500+ na pierwsze dziecko

  Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko. Premier podkreślił, że program ma koncentrować się na skutkach długo-, średnio- i krótkookresowych. Wskazał, że jednym z podstawowych czynników osłabiających wzrost gospodarczych jest „osłabienie demografii”. W dotychczasowej wersji programu „Rodzina 500 Plus” pieniądze przysługują dopiero na drugie i kolejne dzieci. Warunkiem otrzymania wsparcia na pierwsze dziecko było spełnienie kryteriów dochodowych – maksymalnie 800 złotych netto w rodzinie na osobę. Zapowiedziane zmiany mają wejść w życie od lipca.

 • Strażnik graniczny uratował 5-leniego chłopca, który wpadł do rzeki

  Strażnik graniczny uratował 5-leniego chłopca, który wpadł do rzeki

  5-letni Norbert został uratowany przez pracownika straży granicznej po tym, jak wpadł do rzeki Lubaczówka. Jego dryfujące ciało zauważyła córka pana Krzysztofa, na co dzień funkcjonariusza straży granicznej. Dzięki panu Krzysztofowi, który bez chwili namysłu wskoczył do wody i wyciągnął chłopca, 5-latek żyje. Monika Tomczyszyn-Pachołek z policji w Lubaczowie poinformowała, że wobec rodziców chłopca zostanie przeprowadzone postępowanie, by ustalić, czy rodzice narazili dziecko na niebezpieczeństwo.