• Trzy miesiące aresztu dla podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny

  Trzy miesiące aresztu dla podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny

  Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Świdnicy zdecydował o tymczasowym areszcie dla 22-latka, który jest podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. – Sąd w pełni podzielił argumentację wskazaną we wniosku, czyli grożącą podejrzanemu surową karę, obawę matactwa z jego strony, utrudniania postępowania i ukrycia się – powiedział Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. 22-latek nie miał adwokata i nie odpowiadał na pytania. Sąd jedynie odczytał mu złożone wcześniej wyjaśnienia, a on je podtrzymał. Podejrzany usłyszał także zarzut podżegania do udziału w zabójstwie.
 • Białostocki mural "Utkany wielokulturowością" znowu zniszczony

  Białostocki mural "Utkany wielokulturowością" znowu zniszczony

  Nieznani sprawcy po raz trzeci zniszczyli wielokulturowy mural w centrum Białegostoku. Zaledwie dwa dni wcześniej z udziałem prezydenta miasta i mieszkańców odbyła się akcja naprawienia muralu po poprzedniej dewastacji. Mural "Utkany wielokulturowością" powstał w 2015 roku. Znalazła się na nim menora. Nieznani sprawcy przekreślili ją czarną farbą, a obok napisali "STOP 447", co jest nawiązaniem do amerykańskiej tzw. ustawy 447 dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu. – Prowadzimy czynności w kierunku nawoływania do nienawiści i zniszczenia mienia – powiedziała Katarzyna Zarzecka z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

 • Manewry Dragon-19 w Drawsku Pomorskim

  Manewry Dragon-19 w Drawsku Pomorskim

  Szef MON Mariusz Błaszczak obserwował na poligonie w Drawsku ćwiczenia taktyczne Dragon-19. Wzięli w nich udział Polacy, a także inni żołnierze państw NATO, w tym ci ze Stanów Zjednoczonych. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 18 tysięcy żołnierzy. Minister obrony narodowej mówił w Drawsku m.in. o planowanym zakupie samolotów F-35. – Można znaleźć sformułowania, że to drogi sprzęt. Proszę państwa to sprzęt najlepszy, nieporównywalny z innymi. Nie ma na świecie równie nowoczesnego samolotu – powiedział Błaszczak.

 • Trwa kontrola po gwałcie w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku

  Trwa kontrola po gwałcie w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku

  W gdańskim szpitalu psychiatrycznym trwa kontrola po gwałcie, do którego doszło w placówce w nocy z 5 na 6 czerwca. Na oddziale dla dorosłych przebywała 15-latka – zgodę na to, by była wśród dorosłych miała dać matka dziewczyny, ponieważ nie było miejsca na oddziale dziecięcym. – Badania DNA, przesłuchanie pokrzywdzonej i inne czynności pozwoliły na postawienie zarzutu dla 25-latka – powiedziała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Mężczyzna nie przyznał się i odmówił składania zeznań. Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku przekazał, że kontrola w szpitalu ma zapobiec w przyszłości takim wydarzeniom.
 • Żubrzątko urodziło się w Kiermusach na Podlasiu. Jego płeć pozostaje tajemnicą

  Żubrzątko urodziło się w Kiermusach na Podlasiu. Jego płeć pozostaje tajemnicą

  W Ostoi Żubra w Kiermusach na Podlasiu na świat przyszło kolejne żubrzątko.  To już jedenaste młode, a w tym roku mija 11. rocznica powstania pierwszej prywatnej hodowli „króla puszczy” w Polsce. Matką młodego jest kilkunastoletnia żubrzyca Kasjopea. Nie wiadomo na razie, jakiej płci jest żubrzątko. – Po ocieleniu samica wygania wszystkich – powiedział opiekun żubrów, Krzysztof Sawicki. Kiedy uda już się ustalić płeć, założyciel Ostoi Żubra Andrzej Żamojda ogłosi konkurs na imię. Na razie młode czuje się dobrze, ma wzmożony apetyt i stawia pierwsze kroki.